ANASAYFA
TV PROGRAMLARI
PROGRAMLAR
YAYIN AKIŞI
CANLI YAYIN
24 RADYO
REKLAM
İLETİŞİM VE KÜNYE


Bölgenin yeni Zerzevan'ı

Mardin Savur ilçesine bağlı Kele (Hisarkaya) köyündeki tarihi Roma kalesi, çok sayıda mağara ve doğal güzellikler keşfedilmeyi bekliyor. Köylüler, köyde arkeolojik kazıların yapılmasını ve tarihi alanın turizme kazandırılmasını istiyor.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki Zerzevan kalesi ile yaşıt olduğu ve Milattan Sonra 130 yılında inşa edildiği belirtilen Kela Pozreş (Hisarkaya Kalesi), Savur ilçesine 19 kilometre uzaklıktadır. Kalenin Roma İmparatoru Hadrianus Antonios zamanında Pers İmparatorluğunun saldırılarından korunmak için gözetleme ve askeri garnizon kuleleri şeklinde inşa edildi. Hisarkaya köyü, bir iç kale biçiminde yapılmış tarihi Pozreş kalesinin içine yerleşmiş. Tarihi alanda, köyü çevreleyen kaleden kalan 4 sur bölümü, köye girişte bulunan tarihi köprü ve hem köyün içinde hem de köyün dışında yapılmış çok sayıda mağara bulunuyor. Mağaraların bir bölümünün geçmişte ibadet yerleri ve barınmak için ev olarak kullanılmış.

Hisarkaya köylüleri, köylerinin hem doğal güzellikleri hem de tarihi eser ve mağaralarıyla, bölgenin önemli bir turizm merkezi olmaya aday bir alan. 2018 yılında alınan bir karar ile iç kale içindeki köy 2. Derece ve kuzeyindeki Nekropol ise 1. Dereceden SİT alanı olarak kabul edildi. Yani alan korumaya alındı ve define arayıcıları tarafından kazılan alanlar kapatıldı. Şimdi arkeolojik kazıların yapılmasını ve hem şimdiye kadar bulunan ve yeni kazılarla bulunabilecek tarihi eserlerin tanıtımının yapılmasını bekliyor. İyi bir tanıtım yapılırsa hem köyümüz hem de çevresinin yerli ve yabancı turistlerin önemli ilgi merkezlerinden biri olacak.

Kela Pozreş (Hisarkaya Kalesi) kamuoyunda pek bilinmemesine karşılık az da olsa turist ve turist kafileleri köye gitmeye başladı. Son olarak Diyarbakır Doğa Sporları Kulübü, köye ve kaleye bir gezi düzenledi. 60 kadar dağcı ve doğaseverin katıldığı geziye katılanlar, alanda 4 saat süren bir yürüyüş yaptı ve gördükleri tarihi ve doğal güzelliklere hayran kaldılar. Kurtarma kazılarının acilen yapılması gerekiyor. Ziyaretçiler için güzel tarafi, kaleyi gezdikten sonra yakınındaki Savur çayına inilip piknik yapılabilir.

GÜNEYDOĞU'YA İKİ YENİ TURİSTİK HAT...

Seyahat severlerin ve sanat tutkunlarının gözdesi 'Turistik Doğu Ekspresi'ne alternatif sunacak 'Ankara-Diyarbakır' ve 'Ankara-Tatvan' güzergâhlarında çalıştırılacak iki yeni turistik trenin Nisan ayında seferlerine başlayacak. Seferler Haziran ayının ortalarına kadar seferler devam edecek.

Ankara-Kars hattında Doğu Ekspresinin yanı sıra kış sezonunda sefere konulan 'Turistik Doğu Ekspresi' büyük talep görüyor ve seyahat severler, farklı parkurlarda da aynı şekilde turizm amaçlı trenlerin sefere konulması yönünde talepte bulunuyordu. Bu iki trenle bu taleplere cevap verildi.

Bin 51 kilometre hat uzunluğunda 'Ankara-Diyarbakır' parkurunda işletilecek Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni 180 kişi kapasiteli 9 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşacak. Ankara'dan 19 Nisan Cuma günü saat 15.55'te hareket edecek, Diyarbakır'dan ise 21 Nisan Pazar günü saat 12.00'da seferlerine başlayacak. 'Ankara-Diyarbakır' seferinde Malatya'da 3 saat, Diyarbakır-Ankara seferinde ise Yolçatı'da 4 saat, Kayseri' de 3 saat turizm amaçlı duracak ve buralardaki tarihi ve kültürel değerleri görme imkânı sunacak.

Ankara-Diyarbakır parkurunda iki kişinin seyahat edebildiği yataklı kabin oda fiyatının 9 bin lira, Diyarbakır-Ankara parkurunda ise 8 bin lira olarak belirlendi.


Yazarın diğer yazıları