ANASAYFA
TV PROGRAMLARI
PROGRAMLAR
YAYIN AKIŞI
CANLI YAYIN
24 RADYO
REKLAM
İLETİŞİM VE KÜNYE

Eş başkanlara 15 yıl hapis talebi

HABER MERKEZI - | Son Güncelleme Tarihi:
Eş başkanlara 15 yıl hapis talebi

Terör örgütü PKK'ya bağış sandığının çıktığı İzmir HDP İl Başkanlığı'na yapılan operasyonun ardından HDP İzmir İl Eşbaşkanları Vedat Çınar Altan ve Berna Çelik ile Buca İlçe Eşbaşkanı Nihat Türk tutuklanmıştı. Şüpheliler hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

HDP Parti binasından PKK'ya bağış sandığı çıkmıştı. Kandil'e para toplayan Eşbaşkanlar hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

KANDİL'E BAĞIŞ TOPLAMIŞLARDI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 6 Ekim 2023'te terör operasyonları için düğmeye basılmıştı. Baskın yapılan adresler arasında HDP İzmir İl Başkanlığı da vardı. Terör örgütü PKK'nın yuvasına dönüşen mekanda üzerinde 'PKK' ve 'Kürdistan' yazılı kandil bağış kutusu da çıkmıştı.

İZMİR'DEKİ TERÖR SORUŞTURMASI

HDP il binasının yanı sıra, Konak ve Buca ilçe binalarında yapılan aramalarda da teröristbaşı Abdullah Öcalan ve örgüt mensuplarının fotoğrafları, yasaklı çok sayıda kitap, dergi ve doküman ile dijital materyal, PKK ibareli materyaller ve PKK terör örgütüne katılanların listeleri ele geçirilmişti.

TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ SUÇLAMASI

Operasyon kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanan HDP İzmir İl Eşbaşkanları Vedat Çınar Altan ve Berna Çelik ile Buca İlçe Eşbaşkanı Nihat Türk hakkındaki soruşturma tamamlandı. Savcılık tarafından Berna Çelik ile Vedat Çınar Altan hakkında hazırlanan iddianame İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Nihat Türk hakkındaki iddianame ise İzmir 18. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sanıkların, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istendi.

''EYLEM TALİMATI VERİYORDU''

İddianamede gizli tanığın ifadelerine de yer verildi. Gizli tanık; HDP İzmir İl Eş Başkanı Berna Çelik'in KCK sözde Ege Bölgesi sorumlusu olduğunu ve örgütün mali yapısı ile diğer yapıların hepsinin Çelik'e bağlı olduğunu öne sürdü. "Ege Bölgesi'nde yapılan eylemlerin talimatını Berna Çelik verir. Örgütsel tüm çalışmaları örgüt üst yönetimine rapor olarak sunar. Örgüt adına faaliyet gösterecek kadro elemanlarının yerleştirilmesinin seçimini yapıyor. Partiye gelen gençlerle görüşmeler yaparak kırsal alana katılmaları yönünde telkinlerde bulunuyor" ifadelerini kullandı