ANASAYFA
TV PROGRAMLARI
PROGRAMLAR
YAYIN AKIŞI
CANLI YAYIN
24 RADYO
İLETİŞİM
REKLAM
KÜNYE
}

Bakan Koca, Gazzeli hastaları karşıladı: Sahra hastanelerini Gazze'nin içerisine kuracağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sahra hastaneleriyle ilgili dün Mısır'da olan sağlık ekibimiz Gazze'de yerinde bir inceleme yaptılar. 3 bölge tespit edildi. Önümüzdeki birkaç günde nerede kuracağımızın kararını netleştireceğiz. Gazze'nin içerisine kuracağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: - TRT Haber
Bakan Koca, Gazzeli hastaları karşıladı: Sahra hastanelerini Gazze'nin içerisine kuracağız

Koca, Milli Savunma Bakanlığına ait uçakla Mısır'ın El Ariş Havalimanı'ndan alınarak tedavi için Türkiye'ye getirilen Gazzeli 23 hasta ile beraberindeki 21 refakatçiyi Etimesgut Havalimanı'nda karşıladı.

Sağlık görevlileri ile görüşen, aralarında 7 aylık yaralı "Hala Asraf" isimli kız bebeğin de bulunduğu kanser ve ortopedi hastalarıyla yakından ilgilenen ve sohbet eden Koca, hastalara ambulanslara alınma sürecinde de eşlik etti.

Koca, Milli Savunma Bakanlığına ait uçakla Mısır'ın El Ariş Havalimanı'ndan alınarak tedavi için Türkiye'ye getirilen Gazzeli 23 hasta ile beraberindeki 21 refakatçiyi Etimesgut Havalimanı'nda karşıladı.

Bakan Koca, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bugün Gazze'den dördüncü tahliyenin gerçekleştirildiğini işaret ederek "23 hastamız ve beraberindeki 21 refakatçi ile birlikte 44 kişi Türkiye'ye geldi. Bugüne kadar 114 hastamız ve 86 refakatçi ile toplam 200 kişiyi Gazze'den getirmiş olduk." ifadelerini kullandı.

Bugün getirilenlerden 4'ünün onkoloji hastası olduğunu anlatan Koca, "Ağırlıklı çocuk ve gençlerden oluşan bir hasta grubu, en küçüğü 7 aylık bir bebeğimiz. Hastaların ağırlıklı kısmı daha çok ortopediyle ilgili, kırıkları, travmaları yoğun olan hastalarımız. Bir hastamızın da göz ile ilgili travma sorunu var. 23 hastayı Etlik Şehir Hastanemize alarak hemen tedavilerini planlayacağız." diye konuştu.

"SAHRA HASTANESİ, GAZZE'NİN İÇERİSİNDE OLACAK"

Bakan Koca, Gazzeli hastalar için bölgede kurulacak sahra hastanesi ile ilgili soru üzerine, bu konuda Mısır'da olan sağlık ekiplerinin Gazze'de yerinde inceleme yaptığını ve üç bölgenin tespit edildiğini anımsattı.

Koca, gelecek birkaç gün içinde sahra hastanesinin nerede kurulacağı kararının verileceğini anlattı.

"Sahra hastanesi Gazze'nin içerisinde mi kurulacak? Çatışma ortamını etkileyecek bir durum olur mu?" sorusu üzerine Koca şöyle bilgi paylaştı:

"Sahra hastanesi, Gazze'nin içerisinde olacak. Refah Sınır Kapısı'na yakın, güvenli olduğunu düşündüğümüz bölgede planlıyoruz. Mısır, İsrail ve Türkiye'den oluşan koordinasyon ekibi yakın iletişim halinde. Güvenli bir bölge olmasını önemsiyoruz ve bu çerçevede üç alanı tespit etmiştik. O üç alanla ilgili de dün yerinde inceleme yapıldı, önümüzdeki günlerde bunu netleştirmiş olacağız. Biz hastaları erken dönemde, Gazze'de yerinde tedavi etmek istiyoruz."

"TAHLİYELER ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DE DEVAM EDECEK"

Bakan Koca, gelecek günlerde Gazzeli hasta ve yaralılarla ilgili yeni tahliyeler olup olmayacağına ilişkin soruya "Koordinasyon ekibimiz çalışmalarına devam ediyor. Bu tahliyeler önümüzdeki günlerde de devam edecek." yanıtını verdi.

"Sahra hastaneleri konusunda İsrail'in tavrı nedir?" sorusu üzerine de Koca şu değerlendirmede bulundu:

"Sahra hastaneleri ile ilgili bizim talebimiz Gazze'ye yakın bölgede olması şeklinde oldu. Koordinasyon ekibinde İsrail de var biliyorsunuz. Dolayısıyla bu noktada önümüzdeki günlerde yapılan çalışmalarla bir sonuç alacağımızı ümit ediyorum."

Gazzeli hastalar, Etimesgut Havalanı'nda hazır bekletilen ambulanslarla Etlik Şehir Hastanesi'ne sevk edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye, Mısır ve İsrail koordinasyonunda Türkiye'ye getirilen 23 hasta ve beraberindeki 21 refakatçiyi Etimesgut Askeri Havalimanında karşıladı. Hastaları karşıladıktan sonra burada basın açıklaması yapan Bakan Koca, Gazze'den dördüncü tahliyenin yapıldığını belirterek, "Bugüne kadar gelen hasta sayısı 114, 86 refakatçiyle birlikte toplam 200 kişiyi Gazze'den getirmiş olduk. Bugün gelen 23 hastamızdan 4'ü onkoloji hastası. Ağırlıklı çocuk ve gençlerden oluşan bir hasta grubu. En küçüğü 7 aylık bir bebeğimiz ve hastaların ağırlıklı kısmı ortopedi ile ilgili. Kırıkların ve travmaları olan, ayrıca göz ile ilgili travma sorunu olan 1 hastamızla birlikte toplamda 23 hasta. Bu hastalarımızı Etlik Şehir Hastanesine almış olup, hemen tedavilerini planlamış olacağız" diye konuştu.

"BİRKAÇ GÜNDE NEREDE KURACAĞIMIZIN KARARINI NETLEŞTİRMİŞ OLACAĞIZ"

Kurulacak olan sahra hastaneleri ile ilgili soruyu da değerlendiren Bakan Koca, sözlerine şöyle devam etti:

"Sahra Hastaneleri ile ilgili dün bizim Mısır'da olan sağlık ekibimiz, Gazze'de inceleme yaptılar. 3 bölge tespit edilmişti. Bu bölgelerin fizibilitesi yapılmış oldu. Önümüzdeki birkaç günde nerede kuracağımızın kararını netleştirmiş olacağız. Gazze'nin içerisinde olacak. Biz Refah sınır kapısına yakın bölgede güvenilir olduğunu düşündüğümüz bölgede planlıyoruz. 3 ülkeden oluşan koordinasyon ekibi yakın iletişim halinde. Güvenli bir bölge olmasını önemsiyoruz. Biz erken dönemde hastaları Gazze'de tedavi etmek istiyoruz."

TAHLİYELER DEVAM EDECEK

Bakan Koca, bir gazetecinin yeni tahliyelerin olup olmayacağına ilişkin sorusuna ise tahliyelerin önümüzdeki günlerde devam edeceğini ifade etti.

"Bugün gelen 23 hastamızın çoğu çocuk ve genç, aralarında 7 aylık bebek de var. Sahra hastaneleriyle ilgili dün Mısır'da olan sağlık ekibimiz Gazze'de yerinde bir inceleme yaptılar. 3 bölge tespit edilmiştir. Önümüzdeki birkaç günde nerede kuracağımızın kararını netleştireceğiz. Gazze'nin içerisine kuracağız. Koordinasyon ekibimiz çalışmalara devam ediyor. Tahliyeler önümüzdeki günlerde de devam edecek."