ANASAYFA
TV PROGRAMLARI
PROGRAMLAR
YAYIN AKIŞI
CANLI YAYIN
24 RADYO
REKLAM
İLETİŞİM VE KÜNYE

Meta'dan 'siyonist' hassasiyeti: Paylaşımları silecek

AA - | Son Güncelleme Tarihi:
Meta'dan 'siyonist' hassasiyeti: Paylaşımları silecek

Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın sahibi Meta skandal bir karara imza attı. Şirket, 'siyonist' kelimesinin 'nefret söylemi ve hakaret' anlamında kullanıldığının tespit edilmesi durumunda bu paylaşımların platformlarından kaldırılacağını bildirdi.

Meta'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, 'siyonist' kelimesinin kullanımına ilişkin istişarelerin ardından yönetmelikte değişiklik yapılmasına karar verildiği belirtildi.

ŞİDDET ÇAĞRISI ANLAMINDA KULLANIMINA İZİN VERİLMEYECEK

Kelime üzerinden yapılan meşru siyasi tartışmalar ile bireylere yönelik nefret içerikli söylemler arasında ayrım yapılması gerektiği vurgulanan açıklamada, 'siyonist' kelimesinin Yahudi ve İsraillilere karşı 'şiddet çağrısı' bağlamında kullanılmasına izin verilmeyeceği aktarıldı.

SİYASİ HAREKETLE BAĞLANTILI KULLANILABİLECEK

Açıklamada, kelimenin "siyasi hareketle bağlantılı" olduğu durumlarda paylaşımlara izin verileceği kaydedilerek, "İleriye dönük olarak 'siyonist' kelimesinin açıkça siyasi hareketle ilgili olmadığı durumlarda ve Yahudi ile İsraillilere yönelik şiddet veya korkutma yoluyla zarar verme anlamı içermesi halinde paylaşımları kaldıracağız." ifadeleri kullanıldı.