ANASAYFA
TV PROGRAMLARI
PROGRAMLAR
YAYIN AKIŞI
CANLI YAYIN
24 RADYO
REKLAM
İLETİŞİM VE KÜNYE

Akılalmaz hata: Uçakta tuvaleti ararken tahliye kaydırağını açtı

HABER MERKEZI - | Son Güncelleme Tarihi:
Akılalmaz hata: Uçakta tuvaleti ararken tahliye kaydırağını açtı

Çin'de ilk kez uçağa binen bir yolcu, uçağın tuvaletini bulmaya çalışırken yanlışlıkla acil çıkış kapısını açtı. Kapının açılmasıyla Airbus A320'nin şişme tahliye kaydırağı açıldı.

Çin'de Quzhou'dan Çengdu'ya giden CA2754 sefer sayılı Air China uçağı, hava trafik kontrolündeki gecikmelerin ardından kalkış için beklerken, kimliği paylaşılmayan kadın yolcu uçağın tuvaletine girdiğini sanarak acil çıkış kapısını açtı.

UÇUŞ İPTAL EDİLDİ

4 Temmuz Perşembe günü yaşanan ve kabin ekibini şoke eden olayda, Airbus A320'nin şişme tahliye kaydırağı piste doğru açıldı.

Kaydırağın açık çıkış kapısından dışarıya doğru açılmasının ardından uçak boşaltıldı ve uçuş iptal edildi.

PARA CEZASI ALABİLİR

Çin'de bir uçağın çıkış kapısını izinsiz açmak yasadışı. Polisin sorguladığı kadın, o sırada yerde olan uçağın tahliye kaydırağını açtığı için 200 bin Çin yuanına (yaklaşık 905 bin TL) kadar para cezasına çarptırılabilir.

Chongqing Morning Post'a göre Cheng adlı bir yolcu şunları söyledi:

Kadın yolcu tazminat ödemesi gerekeceğini duyduğunda gözyaşlarına boğuldu.

Haberde, aralarında kadının da bulunduğu yolcuların Air China tarafından otellere yerleştirildiği ve uçuşun iptal edilmesinin ardından 400 yuan (yaklaşık 1800 TL) tazminat ödendiği bildirildi.

The Independent yorum için Air China'ya ulaştı ancak henüz yanıt alamadı.

BAŞKA BİR UÇAKTA DA AYNI DURUM YAŞANMIŞTI

Bu yıl başka bir uçağın da tahliye kaydırağı yanlışlıkla açılmıştı.

Nisanda kalkıştan kısa süre sonra bir kanadının üstünden tahliye kaydırağının açılması üzerine Delta Havayolları'na ait bir uçak New York'a geri dönmek zorunda kalmıştı.

Delta Havayolları, The Independent'a yaptığı açıklamada, kabin ekibinin "sağ kanat tahliye kaydırağıyla ilgili bir uçuş güvertesi göstergesinin yanı sıra sağ kanadın yakınından gelen rutin olmayan bir ses" fark etmesinin ardından 520 sefer sayılı uçuşta acil durum ilan edildiğini söylemişti.