ANASAYFA
TV PROGRAMLARI
PROGRAMLAR
YAYIN AKIŞI
CANLI YAYIN
24 RADYO
REKLAM
İLETİŞİM VE KÜNYE

TBMM Başkanı Kurtulmuş: İstanbul'un fethiyle birlikte, medeniyetimizin temelleri sağlamlaşmıştır

AA - | Son Güncelleme Tarihi:
TBMM Başkanı Kurtulmuş: İstanbul'un fethiyle birlikte, medeniyetimizin temelleri sağlamlaşmıştır

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "İstanbul'un fethiyle birlikte, dünya tarihine yön veren medeniyetimizin temelleri sağlamlaşmıştır. Bizler de bugün, birlik ve beraberlik içinde, ecdadımızdan miras aldığımız bu kutlu mücadele ruhunu yaşatmak için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, İstanbul'un fethinin 571'inci yıl dönümü dolayısıyla, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

"Sultan II. Mehmet Han'ın komutasında, aziz ecdadımızın destansı mücadelesiyle, İstanbul'un fethinin 571. yıl dönümündeyiz. Dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan bu günü büyük bir coşkuyla kutluyoruz" ifadesini kullanan Kurtulmuş, bu büyük zaferle, Doğu ve Batı medeniyetlerinin kesiştiği kadim şehrin; ilmin, barışın, sevginin ve adaletin merkezi olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"İstanbul, farklı kültürlerin, dinlerin ve milletlerin bir arada yaşadığı bir hoşgörü başkenti haline gelmiştir. Fetih, sadece askeri ve siyasi bir başarı değil aynı zamanda bilim, sanat ve kültürde yeniden doğuşun başlangıcıdır. İstanbul'un fethiyle birlikte, dünya tarihine yön veren medeniyetimizin temelleri sağlamlaşmıştır. Bizler de bugün, birlik ve beraberlik içinde, ecdadımızdan miras aldığımız bu kutlu mücadele ruhunu yaşatmak için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz.

Bu vesileyle, Fatih Sultan Mehmet Han ve fethin kahramanlarını rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz. Büyük fethin yıl dönümünde, milletimizin her ferdine esenlikler diliyor, dayanışma ruhuyla geleceğe umutla bakmamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum. 29 Mayıs İstanbul'un fethi kutlu olsun."