ANASAYFA
TV PROGRAMLARI
PROGRAMLAR
YAYIN AKIŞI
CANLI YAYIN
24 RADYO
REKLAM
İLETİŞİM VE KÜNYE

Cihantimur için tutukluk haline devam kararı

HABER MERKEZI - | Son Güncelleme Tarihi:
Cihantimur için tutukluk haline devam kararı

İstanbul'daki kazada Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olan ve olaydan hemen sonra annesi Eylem Tok'la yurt dışına kaçan Timur Cihantimur, bugün ABD'de ikinci kez hâkim karşısına çıktı. Türkiye'ye iadesine ilişkin davada ABD'de hakim karşısına çıkan Timur Cihantimur'un tutukluk halinin devamına karar verildi.

Türkiye'ye iadesine ilişkin davada ABD'de hakim karşısına çıkan Timur Cihantimur'un tutukluk halinin devamına karar verildi.

Detayları Akşam Gazetesi Washington Temsilcisi Yavuz Atalay aktardı

DURUŞMA 22.30'DA BAŞLADI

İstanbul'daki ölümlü trafik kazasının şüphelisi olan ve annesiyle ABD'ye kaçan Timur Cihantimur ikinci kez hakim karşısına çıktı.

Duruşma, ABD'nin Boston kentinde Türkiye saati ile 22.30'da başladı. Hakim, Cihantimur'un tutukluluk halinin devamına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

1 Mart'ta, İstanbul Kemerburgaz'da kullandığı lüks arazi aracıyla Oğuz Murat Aci'nin ölümüne sebep olmuştu. Timur Cihantimur, annesi Eylem Tok'la ertesi gün apar topar Mısır'a kaçmış, orada da ABD'ye gitmişti. Eylem Tok ve ABD vatandaşı da olan oğlu Timur Cihantimur hakkında, Türkiye yakalama talebinde bulunmuştu. Bunun üzerine kazadan 106 gün sonra Boston'da tutuklanmışlardı.18 Haziran'da ayrı ayrı mahkemeye çıktılar. Tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Eylem Tok'un davası 27 Haziran'a ertelendi. Timur Cihantimur içinse ikinci duruşma tarihi olarak 20 Haziran belirlendi.

İLK DURUŞMADA NELER OLDU?

ABD'li avukatları, sanıkların hem Türkiye'ye iadesini engellemeye, hem serbest kalmalarını sağlamaya çalışıyor. Timur Cihantimur, Connectıcut eyaletinde bir çocuk ıslahevinde kalıyor. Çünkü Oğuz Murat Aci'nin ölümüne yol açtığında reşit değildi. Avukatı, ilk duruşmada ıslahevinin koşullarının kötü olduğunu iddia etti. Müvekkilinin kaldığı yerde hırpalandığını, tuvalet temizleme görevi verildiğini ve bunu kaldıramadığını öne sürdü. Tahliye talebinde bulundu. Hakim ise bu talebi reddetti. Ayrıca başka bir yere nakil talebi de reddedildi.

EYLEM TOK YENİ AVUKAT İSTEDİ

Eylem Tok'u ise ABD Adalet Bakanlığı tarafından atanan avukat savundu. İddiaya göre Tok, duruşmaya geç gelen avukatın değiştirilmesini istedi. Turuncu tulum giyindirilen Eylem Tok'un siyah saçını sarıya boyadığı ve makyajlı olduğu görüldü.

yorgun ve bitkin hali dikkat çeken Tok, tercüman aracılığıyla iletişim kurdu.

TÜRKİYE İADELERİNİ İSTİYOR

Dava raporlarına göre Türkiye, Cihantimur için 'kasıtsız adam öldürme ve yaralama', annesi tok için de 'suçluyu koruma' suçlamalarıyla iade talep edildi.